Kręgielnia Gdańsk

Dlaczego i kiedy warto grać w kręgle?

Gra w kręgle, bowling, to świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu w gronie rodziny lub przyjaciół. Kręgielnia w Gdańsku regularnie odwiedzana jest przez osoby w różnym wieku, które z ogromną radością oddają się tej formie rozrywki.

Bowling – ponadczasowa gra dla całej rodziny

Gra w kręgle znana była już w starożytności. Podobno archeolodzy podczas swoich prac wykopaliskowych wydobyli z grobowca faraona elementy, które przypominały standardowy zestaw do gry w kręgle. Od XV wieku w kręgle grano nie tylko na świeżym powietrzu, ale również pod dachem, gdy pogoda nie sprzyjała aktywności na zewnątrz. W latach 40. XX wieku pojawiły się pierwsze automatyczne maszyny bowlingowe, które w późniejszym czasie znalazły powszechne zastosowania na całym świecie.

Same zasady bowlingu są stosunkowo proste. Chodzi o strąceniu wszystkich kręgli (pinów) ustawionych przed graczem w trójkąt w jak najmniejszej liczbie rzutów. Kręgle znajdują się od gracza w odpowiednim oddaleniu. Cała seria składa się z 10 rund. Gra jest zespołowa, chociaż z powodzeniem mogą odbywać się również zawody indywidualne. Co ważne, bowling to gra dla każdego niezależnie od wieku. Nie ma też wielu przeciwwskazań do gry w kręgle. Z bowlingu powinny zrezygnować jednak osoby cierpiące na choroby układu ruchowego, szczególnie kolan. Gra w kręgle jest również stosunkowo bezpieczną grą, chociaż jak w każdym sporcie mogą wystąpić pewne kontuzje, zwykle niegroźne i incydentalnie występujące. Jak w każdym innym przypadku zalecana jest ostrożność.

Co jest potrzebne do gry w kręgle?

Do gry w kręgle niezbędna jest przede wszystkim kula z nawierconymi otworami, pasującymi do ręki gracza. W kręgielniach zwykle mamy do dyspozycji różne rodzaje kul, które można dostosować adekwatnie do indywidualnych preferencji gracza. Kręgle, czyli piny, ustawione są po drugiej stronie toru w stosunku do gracza, który musi je przewrócić przy użyciu kuli.

Tor to wyznaczona część na parkiecie, wykonany z wytrzymałego, stabilnego tworzywa syntetycznego. Ma długość 18 metrów i szerokość 1 metra.

Gracz potrzebuje również solidnych butów do bowlingu. Mają płaską skórzaną podeszwę, która zapewnia odpowiedni poślizg przed wykonaniem finalnego rzutu kulą.